Wielu wielbicieli kawy posiada w domu ekspresy, może być to ekspres przelewowy, na kapsułki lub też automatyczny.

Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu ekspresów, dzięki czemu nasza kawa będzie posiadała dobry smak, wszystkie elementy będą pracowały prawidłowo, rurki w naszym ekspresie nie będą się zapychały. Możemy spotkać różne sposoby czyszczenia, mniej skomplikowane ekspresy do kawy możemy rozebrać na części i wyczyścić, natomiast w przypadku droższych modeli automatycznych będą one posiadały funkcję czyszczenia i odkamieniania.

Jak pozbyć się kamienia z ekspresu do kawy?

Odkamieniacze do ekspresów automatycznych

Możemy wykorzystać różne domowe sposoby, przykładowo może być to kwasek cytrynowy czy też ocet, jednak może on pozostawiać po sobie specyficzny zapach, dlatego wiele osób wybiera dedykowane do ekspresów odkamieniacze. Możemy wykorzystać odkamieniacz w płynie lub też w tabletkach, w instrukcji obsługi znajdziemy informację, jaką ilość powinniśmy rozmieszać z wodą. Następnie wlewamy roztwór do pojemnika z wodą, włączamy odpowiedni program, wówczas ekspres automatycznie rozpocznie proces czyszczenia. Roztwór odkamieniacza zostanie przeprowadzony przez wszystkie przewody, rurki, rurkę spieniacza, czyszcząc je z kamienia.

Bardzo ważne jest prawidłowe wyczyszczenie grzałki. Kamień, który zbiera się na grzałce, będzie tworzył kolejne warstwy, przez co proces podgrzania wody będzie trwał coraz dłużej. W ten sposób także zwiększy się zużycie energii, dlatego regularne odkamienianie ekspresu jest bardzo istotne. Dodatkowo możemy wykorzystać małe szczoteczki do rurek, umyć ekspres zewnątrz za pomocą wody i płynu do mycia naczyń. Sposób odkamieniania, ilość użytych środków, zależna jest od modelu, najczęściej w instrukcji obsługi możemy znaleźć szczegółowe informacje na temat zalecanych odkamieniaczy, sposobu rozcieńczania z wodą, dzięki czemu profesjonalnie zadbamy o czystość naszego ekspresu.

Dostępne są różne środki, w formie płynu lub też odkamieniacz w tabletkach delonghi, który bardzo dobrze radzi sobie z kamieniem oraz innymi zanieczyszczeniami. Warto zwracać uwagę na jakość wody w kranie, jeżeli jest ona twarda, wówczas możemy czyścić ekspres częściej niż zaleca producent. Odkamieniacze w tabletkach często sprzedawane są po 3 lub 4 sztuki, które wystarczą na kilka procesów czyszczenia. Możemy zastosować je także w przypadku czyszczenia czajników, dzbanków czy też żelazka.