Środki ochrony roślin umożliwiają rolnikom produkcję większej ilości plonów na jednostkę powierzchni przy mniejszej uprawie, zmniejszając w ten sposób wylesianie, chroniąc zasoby naturalne i ograniczając erozję gleby.

Herbicydy mają również kluczowe znaczenie dla zwalczania gatunków inwazyjnych i szkodliwych chwastów.

Dlaczego stosowanie środków ochrony roślin jest ważne w rolnictwie

Kiedy przeprowadzić zabiegi herbicydowe w zbożach jarych

Bez stosowania środków ochrony roślin ponad połowa upraw roślin spożywczych, warzyw i owoców byłaby stracona w wyniku działania szkodników, chorób i chwastów. Oznacza to, że ludzie nie mieliby dostępu do wielu produktów żywnościowych, a plony rolne byłyby bardzo drogie i dostępne w sprzedaży wyłącznie sezonowo. Herbicydy usunęły trud ręcznego pielenia, które jest nie tylko czasochłonne, ale również często niemożliwe mechanicznie. W ten sposób rolnicy skutecznie zapobiegają wzrostowi chwastów, które konkurują z roślinami uprawnymi o wodę, światło i składniki odżywcze, powodując często znaczne straty w zbiorach.

Produkty agrochemiczne pomagają rolnikom uprawiać więcej żywności na mniejszej powierzchni, chroniąc uprawy przed szkodnikami, chorobami i chwastami, a także zwiększając wydajność na hektar. Nawet po zbiorach plony mogą zostać zaatakowane przez szkodniki. Insekty, pleśnie i gryzonie mogą szkodzić cennym zbożom, jak również mogą zostać skażone przez nasiona chwastów. Środki ochrony roślin stosowane w przechowywanych produktach mogą przedłużyć żywotność produktu, zapobiec ogromnym stratom pożniwnym spowodowanym przez szkodniki i choroby oraz chronić ziarno, aby było bezpieczne do spożycia.

Niezależnie od tego, czy pochodzą ze źródeł syntetycznych, czy naturalnych, herbicydy są używane przez wszystkich rolników, również ekologicznych. Z powodu chwastów, szkodników i chorób rocznie traci się od 26 do 40 procent potencjalnej światowej produkcji roślinnej. Bez ochrony upraw straty te mogą się podwoić, co może spowodować brak dostępu do żywności. Herbicydy dedykowane do usuwania chwastów w zbożach jarych znajdziesz na stronie https://innvigo.com/zabiegi-herbicydowe-zboza-jare/. Warto przeprowadzać zabiegi herbicydowe zarówno jesienią, jak i wiosną, szczególnie jeśli stwierdzimy obecność na polu chwastów dwuletnich.