Dla dzieci przebieranie się jest po prostu zabawne, ale zalety przebieranek sprawiają, że jest to zabawa korzystna zarówno dla dzieci, jak i rodziców.

Wszyscy uwielbiamy się przebierać i jest coś takiego w okresie karnawału, które przenosi nawet dorosłych z powrotem do okresu dzieciństwa i beztroskiej zabawy. Okazuje się, że przebieranie w kostiumy ma wiele zalet dla rozwoju społecznego i emocjonalnego malucha. Przebieranie się w różne fantastyczne stroje jest odpowiednie nie tylko na Halloween czy zabawy karnawałowe. Dzieci uwielbiają przebierać się w kostiumy przez cały rok i udawać różne postacie. Chodzi o to, że ta faza rozwoju, w której mózgi dzieci i pomysły są tak elastyczne, jest niesamowita i niezbędna dla ich rozwoju. Powinniśmy się tym cieszyć i wspierać tego typu zabawę, dopóki ta faza będzie trwała. Warto również uwieczniać przebrania zarówno naszych dzieci, jak i nasze własne, na filmach i zdjęciach. Dzieci i dorośli czerpią różne korzyści przebierając się w kostiumy

Będzie z tego po latach wiele śmiechu i miłych wspomnień dla całej rodziny.

Uważamy, że przyjęcie tożsamości innej osoby to po prostu zabawa, ale weźmy pod uwagę elastyczność psychiczną potrzebną do przyjęcia roli. Dla dziecka w wieku kilku lat odgrywanie innej osoby czy postaci i pozostanie w takiej roli przez dłuższy czas jest dość złożoną umiejętnością. Dzieci w wieku przedszkolnym nie są znane z posiadania wielu umiejętności samodzielności i kontroli, ale zabawa w przebieranie może im w tym pomóc. Odgrywanie ról zachęca dzieci do podejmowania mowy i czynów innej postaci.
Dzieci wciąż zastanawiają się nad swoim miejscem na świecie. Oznacza to poznawanie dobra i zła, ról mężczyzny i kobiety, nauczyciela i ucznia, bohatera i złoczyńcy. Możesz również wybrać stroje na bal przebierańców dla dorosłych, aby rodzice również założyli kostiumy. Przebieranie pomaga dzieciom w zrozumieniu tożsamości takich ról. Mogą przez krótki czas przyjmować różne role, aby pomóc zrozumieć uczucia innej osoby. Jest to wspaniały sposób, aby nauczyć się empatii i potrzeb innych osób, a także rozwinąć zdolności komunikacyjne.