Na każdym placu budowy potrzebny jest odpowiedni sprzęt służący do zabezpieczania pracowników.

Przykładowo kiedy prace wykonywane są na rusztowaniu, często pracownicy zabezpieczeni są szelakami. Szelki bezpieczeństwa to podstawowy element wyposażenia. Istnieje wiele różnych modeli i wariantów, ale w swojej najprostszej formie szelki bezpieczeństwa to system pasów bezpieczeństwa zaprojektowany tak, aby zapobiec upadkowi pracownika z wysokości. Pasy bezpieczeństwa również znacznie zmniejszają ryzyko obrażeń w przypadku upadku z wysokości. Po założeniu uprzęży użytkownik zazwyczaj zaczepiamy ją do solidnego, nieruchomego przedmiotu. W przypadku upadku z jakiegokolwiek powodu uprząż i system zabezpieczający przed upadkiem zapobiegną kontaktowi z podłożem. Prawidłowo stosowany system ochrony przed upadkiem w skład którego wchodzi pas bezpieczeństwa zapobiegnie obrażeniom i ostatecznie uratuje życie. Praca na wysokości jest jednym z najbardziej niebezpiecznych aspektów pracy w przemyśle i niestety każdego roku występują wypadki śmiertelne. Jak zabezpieczyć pracowników na wysokości?

Szelki bezpieczeństwa w połączeniu z odpowiednią praktyką pracy na wysokości zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku.

Dzięki temu nasi pracownicy będą mogli swobodnie używać rąk i wykonywać wymagane zadania. Oczywiście istotne będą także odpowiednie szkolenia, dzięki którym pracownicy będę widzieli jak prawidłowo zakładać szelki. Ważne jest aby dopasować je w taki sposób aby nie ograniczyły ruchu podczas pracy. Szelki przypinane są do rusztowania, lub też specjalnej szyny. Dzięki temu ręce nie będą zajęte, nie muszą przytrzymywać się poręczy i mogą swobodnie pracować. Oczywiście znajdziemy wiele różnych modeli szelek, które mają duże możliwości dopasowania. Firmy prowadzące prace na wysokościach coraz częściej wykorzystują szynowy system asekuracji, który oczywiście powinien być prawidłowo zamontowany. Musi potrzymać pracownika w razie wypadnięcia, ale musi być także skonstruowany w taki sposób aby pracownik przypięty do systemu miał swobodne ruchy.