W ostatnim czasie wiele krajów zakazało używania plastikowych słomek ze względu na ich szkodliwy wpływ na środowisko i zamiast tego zdecydowało się na papierowe alternatywy.

Chociaż prawdą jest, że słomki papierowe nie są tak szkodliwe jak słomki plastikowe, nie oznacza to, że są całkowicie nieszkodliwe. W rzeczywistości słomki papierowe mogą nadal mieć wiele negatywnych skutków dla środowiska, szczególnie jeśli są niewłaściwie utylizowane. Plastikowe słomki, które są przedmiotami jednorazowego użytku, stają się dużym problemem dla środowiska po ich wyrzuceniu. Każdego dnia miliony słomek i innych plastikowych odpadów zostaje wyrzuconych na całym świecie, a większość z nich trafia na wysypiska śmieci lub trwale zanieczyszcza środowisko naturalne. Słomki z tworzywa sztucznego stanowią ogromny problem, gdy są niewłaściwie utylizowane. Kiedy plastikowa słomka przedostaje się do środowiska, może być przenoszona przez wiatr i deszcz do zbiorników wodnych, takich jak rzeki, a ostatecznie może trafić do oceanu. Tam plastik może być bardzo szkodliwy dla różnych zwierząt morskich i ekosystemu oceanicznego.

Plastik może mylić się z jedzeniem i może zadławić lub zabić zwierzęta, takie jak ryby, ptaki lub żółwie morskie.

Co gorsza, słomki i inne jednorazowe przedmioty z tworzyw sztucznych nie ulegają biodegradacji i nie nadają się również do recyklingu. Oznacza to, że po użyciu i wyrzuceniu na zawsze pozostaną one w środowisku naturalnym jako kawałek plastiku. Ogólnie rzecz biorąc, prawdą jest, że słomki papierowe są prawdopodobnie znacznie lepsze dla środowiska niż ich plastikowe odpowiedniki. W końcu papier ulega biodegradacji i pochodzi z drzew, które są surowcem odnawialnym. Słomki papierowe, nawet jeśli przedostaną się do środowiska, nadal będą ogólnie mniej szkodliwe niż tworzywa sztuczne, ponieważ są o wiele mniej trwałe i powinny ulegać biodegradacji. Jeśli takie słomki są odpowiedni utylizowane, z pewnością nie stanowią zagrożenia dla środowiska, jak to robią słomki plastikowe.