W każdym samochodzie znajdują się różnego rodzaju filtry, będzie do filtr powietrza, paliwa czy też oleju.

Filtry zasadniczo mają za zadanie usuwanie różnego rodzaju zanieczyszczeń, które mogłyby się przykładowo dostać do silnika, powodując różnego rodzaju problemy. Oczywiście niekiedy możemy mieć do czynienia z zanieczyszczonym paliwem, olejem, dlatego też stosuje się różnego rodzaju filtry wymienne, różnej wielkości i dopasowane do konkretnego modelu samochodu osobowego, czy też samochodu ciężarowego.

Jaką role pełni filtr oleju?

Filtry oleju do samochodów ciężarowych

Filtry przeznaczone do samochodów ciężarowych różnią się od filtrów stosowanych w samochodach osobowych, posiadają inną budowę, w tym wypadku należy zwrócić uwagę na większy zakres temperatury pracy. Duże ilości zanieczyszczenia mogą zmniejszyć właściwości smarne, dlatego należy stosować odpowiedni filtr oleju. Oczywiście filtry powinny być odporne na działanie temperatury, które mogą sięgać nawet 1500 stopni Celsjusza. Warto zwrócić uwagę, iż filtry należy wymieniać co około 100000 km, tak aby umożliwiały one sprawne wyłapywanie zanieczyszczeń. Wysokie stężenie cząstek w oleju może być szkodliwe dla silnika, dlatego należy stawiać na filtry najlepszych producentów, które mogą wyłapywać najmniejsze mikrocząsteczki.

Często stosowane są systemy dwustopniowe, filtracja przepływowa z wykorzystaniem filtru bocznego, w tym przypadku może być wykorzystany także specjalny separator. Pierwszy z filtrów będzie zatrzymywał duże zanieczyszczenia, następnie kolejny filtr będzie miał za zadanie usuwanie drobnych zanieczyszczeń. W ten sposób osiągniemy bardzo dobre wyniki, możemy usunąć większość zanieczyszczeń z naszego oleju. Warto zwrócić uwagę, iż w oleju mogą pojawić się przykładowo opiłki, które mogłyby powodować uszkodzenia mechaniczne w komorze silnika, co mogłoby doprowadzić do jego nadmiernej eksploatacji.

Oczywiście należy odpowiednio dobrać olej, powinien on posiadać odpowiednią lepkość oraz parametry, dzięki temu możemy zadbać o stan pojazdu, dodatkowo należy stosować dedykowane filtry. W sklepach motoryzacyjnych znajdziemy wiele rozwiązań dla różnych samochodów ciężarowych, w tym Man filtr oleju – DBK Parts to sklep, który oferuje wysokiej jakości filtry do samochodów ciężarowych.

Wybór dobrej jakości części zamiennych ma duże znaczenie dla menedżera floty

Z pewnością wielu właścicieli czy menadżerów floty samochodów ciężarowych lub dostawczych zgodzi się, że dostęp do oryginalnych części jest ważny. Reputacja marki, jakość i gwarancja są ważnymi atrybutami, z których znane są oryginalne części do takich pojazdów oferowane w sprzedaży. Jednak może się zdarzyć, że producent nie oferuje już oryginalnych części, musimy zatem wybrać ich zamienniki.

W ciężkich pojazdach, takich jak samochody ciężarowe, awarie części mogą spowodować wiele problemów, nie zawsze uda się znaleźć części oryginalne od producenta, więc jeśli chcesz szybko wrócić na drogę, wybierz wysokiej jakości zamienniki. Mają one parametry identyczne z częściami oryginalnymi, są łatwo dostępne i możemy je dobrać do marki i modelu posiadanego samochodu. Jeśli potrzebujesz zakupić części do pojazdów takich jak ciągniki siodłowe zamienniki spełniają lub przewyższają oryginalne standardy fabryczne i są zaprojektowane tak, aby zoptymalizować ciężarówkę pod kątem pełnego okresu eksploatacji.