DMSO jest substancja znaną od ponad 150 lat, zostało na krótko dopuszczone do stosowania w ludzkiej medycynie, następnie wycofane, a teraz przeżywa swój renesans.To dimetylosulfotlenek. Środek ten odkryto w Niemczech już w XIX wieku jako produkt uboczny produkcji papieru,  stosowany jest w przemyśle jako rozpuszczalnik. Od dawna z sukcesami używa się go w weterynarii. 

DMSO nie jest lekarstwem, ale wspomaga proces leczenia poprzez przyśpieszanie regeneracji. Jego najbardziej nietypowa właściwość to to, iż jest unikalnym rozpuszczalnikiem: łączy się zarówno z wodą, jak i z tłuszczami. To prowadzi do kolejnej ważnej cechy: jest doskonałym nośnikiem innych substancji. Ponadto DMSO ma wiele innych pozytywnych cech:

  • wychwytuje wolne rodniki (działanie przeciwutleniające)
  • pomaga w detoksykacji
  • osłabia reakcje alergiczne
  • działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo
  • wspomaga proces bliznowacenia
  • przyśpiesza gojenie się ran
  • hamuje rozwój bakterii.

DMSO ma także działanie wspomagające w leczeniu nowotworów.

Jak kupować DMSO?

Powinno się używać tylko czystego DMSO, w certyfikowanej jakości farmaceutycznej. Wszystkie przedmioty, mające styczność z tą substancją, takie jak opakowania, pipety, łyżeczki muszą być wykonane ze szkła, ceramiki lub specjalnego tworzywa HDPE.

Produkty z DMSO najlepiej kupować online albo w aptekach, w których jest możliwość zamówienia tego produktu. Najbardziej rekomendowany jest zakup online, gdyż wśród dostępnych na rynku specyfików występują ogromne różnice w stosunku ceny do wydajności. Jednym ze sklepów internetowych oferujących produkty zawierające w swoim składzie DMSO jest iZdrowiej.pl Oryginalne DMSO trzeba zawsze rozcieńczyć, gdyż jego stężenie- 99,9% jest zbyt wysokie i może wywołać działania niepożądane. W niższych stężeniach DMSO występuje w postaci żeli, maści, sprayów. 

DMSO krystalizuje w temperaturze poniżej 18,5 stopnia Celsjusza, ale wystarczy go lekko podgrzać w kąpieli wodnej. Formy przetworzone są pod tym względem praktyczniejsze. W maści znajdziemy najwyżej 15% DMSO (trzeba jednak uważać, by nie zawierała szkodliwego izotiazolinonu metylu) , w sprayu (praktyczniejsza aplikacja) do 75%.