Obecnie wiele firm pracuje nad różnymi zastosowaniami sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach życia i biznesu.

Zaawansowane algorytmy maja za zadanie wspomagać działania, decyzje w rozmaitych obszarach naszego życia. Z pewnością mogą być to urządzenia które ułatwią nam życie, i wyręcza nas w wielu różnych łatwiejszych pracach. W sektorze rolnictwa ciągniki autonomiczne i drony stosuje się w celu zwiększenia wydajności plonów na obszarach rolnych. Roboty i zautomatyzowane maszyny są również używane na tych polach do monitorowania stanu zdrowotnego upraw i zbiorów. Obecnie pracuje się przykładowo nad inteligentnymi urządzeniami służącymi do zbiorów warzyw i owoców. Mogą być to przykładowo urządzenia, które będą zbierały jabłka wybierając tylko te o określonym kolorze czy też ciężarze. To samo dotyczy także innych płodów rolnych, gdzie proste prace wykonywane do tej pory przez człowieka zostaną w przyszłości zastąpione przez roboty działające pod kontrolą zaawansowanego oprogramowania. Pojazdy autonomiczne lub samochody samojezdne to inne przykłady sztucznej inteligencji, w pełni zintegrowane z takim systemem, aby maszyna działała automatycznie, jednocześnie rozpoznając otoczenie i inne pojazdy.

W zastosowaniach wojskowych tego rodzaju systemy mogą rozpoznawać przykładowo jednostki wroga. Udoskonalany jest obecnie system rozpoznawania twarzy oparty na sztucznej inteligencji i system biometryczny pomagający identyfikować osoby.

W tym przypadku mogą być to systemy kontroli dostępu zaczynając od odblokowywania telefonów pod dostęp do budynków. Może znaleźć także zastosowanie w zautomatyzowanym magazynowaniu i zarządzaniu łańcuchem dostaw, dzięki temu wiele procesów może zostać zautomatyzowanych dzięki temu przykładowo hurtownia może zarządzać większą ilością towarów. Wielu studentów patrząc w przyszłość wybiera studia sztuczna inteligencja, widząc w tym kierunku na dobrą ciekawa pracę. W przyszłości mogą pracować przy opracowywaniu rozwiązań które będą mogły zmienić oblicze naszego świata.