Chirurgia ucha, zwana także otoplastyką, to doskonała metoda na poprawę pozycji, kształtu czy proporcjonalności każdego ucha.

Procedura jest przydatna dla osób z wadami wrodzonymi lub zmianami spowodowanymi urazem lub chorobą, a także dla osób, które po prostu chcą innego wyglądu struktury ucha. Osoby, które nie lubią swojego wyglądu ze względu na zbyt duże lub zauważalnie odstające uszy, mogą znacznie skorzystać na tej procedurze. Istnieje wiele powodów, dla których uszy mogą wyglądać zbyt wydatnie w porównaniu z resztą głowy. Czasami uszy łączą się z głową pod zbyt dużym kątem, co powoduje, że odstają dalej od powierzchni czaszki. Nadmierny rozwój lub niedorozwój chrząstki może również powodować wystawanie uszu na zewnątrz. Wreszcie wypadki lub urazy ucha mogą również powodować fizyczne uszkodzenie ucha wymagające rekonstrukcji lub plastyki ucha. Otoplastyka to jeden z nielicznych zabiegów kosmetycznych wykonywany u osób nieletnich. Odstające i nierówne uszy można zoperować i poprawić

Poczucie skrępowania związane z wyglądem ucha może prowadzić do braku pewności siebie u dzieci.

Dzieci często się drażnią, a oczywisty problem fizyczny, taki jak odstające uszy, jest łatwym celem dla drwin rówieśników. Z tego powodu wielu rodziców wybiera otoplastykę dla odstających uszu dziecka, a taki zabieg można przeprowadzić nawet w wieku 7 lat, gdy małżowiny uszne są w pełni rozwinięte. U osób dorosłych zabieg korygujący można wykonać w każdym wieku, a procedura poprawia kształt, rozmiar lub umiejscowienie uszu. Procedura przywraca bardziej proporcjonalny wygląd twarzy i głowy, co pomaga dzieciom i dorosłym uniknąć dokuczania im z powodu ich wyglądu. Jednak można również wykonać otoplastykę w celu usunięcia nieprawidłowości w budowie lub leczenia poważnych urazów ucha. Chociaż plastyka poprawi fizyczny wygląd ucha, nie wpłynie to na jego funkcję, a dokładny opis procedury znajdziesz na stronie https://dermatochirurgia-konferencja.pl/na-czym-polega-zabieg-korekcji-uszu/. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, trwa on godzinę lub dwie, a blizny są praktycznie niewidoczne, ponieważ są umiejscowione w tylnej części ucha. Po zabiegu uszy są bardziej proporcjonalne i lepiej przylegają do czaszki co sprawia, że wzrasta nasza pewność siebie i zadowolenie z wyglądu zewnętrznego.