Jeden z najbardziej charakterystycznych zamków w naszym kraju jest zamek Książ w Wałbrzychu, jest on częściowo otwarty dla zwiedzających.

Jest tam bardzo dobrze zachowany pierwsze wzmianki o zamku w tym miejscu pochodzą z XII wieku, przez kolejne okresy czasu był on rozbudowany, należał do różnych władców obecny wygląd został nadany mu na początku XX wieku. W czasie II wojny światowej były drążone tutaj tunele, istnieje wiele hipotez co do ich przeznaczenia, czy miały być to kwatery dla dygnitarzy niemieckich czy też fabryki, do końca tego nie ustalono. Dlatego też wokół zamku istnieje pewna aura tajemniczości.

Tajemniczy zamek Książ

Wspaniały Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ obecnie otwarty jest dla zwiedzających, możemy tutaj podziwiać różne pomieszczenia pałacowe, z pięknymi obrazami, goblinami czy też meblami z różnych epok. Oczywiście jest on w bardzo dobrym stanie, wiele pomieszczeń jest zachowanych oryginalnie, z pewnością jest to jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce, oraz jeden z najsłynniejszych. Podczas prowadzenia różnego rodzaju prac remontowych odkrywane są tutaj także kolejne pomieszczenia, czy też nowe polichromie, elementy architektoniczne które wcześniej były ukryte.

W czasie II Wojny Światowej pod zamkiem drążony były tunele do głębokości nawet 40 metrów, przed samym zamkiem znajdował się wjazd oraz szyb windy który mógł dowozić pracowników przymusowych pod ziemię. Bardzo duży kompleks sprawia że historycy do tej pory zastanawiają się jakie było jego rzeczywiste przeznaczenie, Niektórzy uważają że mogła być to nawet kwatera Adolfa Hitlera, inni sugerują iż mogłabyś to fabryka sprzętu wojskowego czy też depozyt, schron w którym przechowywane byłyby cenne dokumenty czy też dzieła sztuki.

Obecnie Zamek Książ to bardzo dużo atrakcja turystyczna, w przyszłości planuje się także oddanie do zwiedzania turystom podziemnych korytarzy, są one jednak częściowo zalane, prace budowlane trwają. Z pewnością przyciągnie to tysiące turystów z całego kraju. Kompleks ciągnie się na bardzo dużej długości i wiele pomieszczeń nie zostało jeszcze odkrytych, wiele z nich zostało wysadzonych w powietrze pod koniec wojny.

Więcej na temat zamku Książ dowiesz się na blogu Martynasoul.com