Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytu, określ najpierw potrzeby swojej firmy i dokładnie ustal, w jaki sposób finansowanie może pomóc ci przejść do kolejnych faz rozwoju, zainwestować w aktywa czy też wyjść z problemów finansowych.
Ważne jest również, aby zrozumieć, na jakie warunki spłaty może sobie pozwolić twoja firma, jakiej kwoty finansowania potrzebujesz i jakie produkty pożyczkowe najlepiej pasują do potrzeb twojego przedsiębiorstwa.
Do czego służą kredyty konsolidacyjne dla firm
Twoja osobista ocena kredytowa i ocena kredytowa firmy to dwa najważniejsze czynniki, na które kredytodawcy będą zwracać uwagę podczas rozpatrywania wniosku o pożyczkę dla biznesu. Im wyższa jest zdolność kredytowa firmy, tym większą będziesz mieć siłę negocjacyjną, jeśli chodzi o zapewnienie korzystnych warunków i niższych stóp procentowych kredytu. Wnioski o kredyt komercyjny będą wymagały przygotowania kilku dokumentów. Obejmuje to rachunki zysków i strat, bilanse, wyciągi bankowe, deklaracje podatkowe, licencje na prowadzenie działalności oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych. Większość pożyczkodawców będzie również chciała zobaczyć co najmniej 2 lata historii biznesowej, inne instytucje wymagają około roku.
Niektórzy pożyczkodawcy, zwłaszcza banki, będą chcieli zobaczyć biznesplan. Biznesplan wyszczególnia cele firmy i sposób, w jaki planujesz je osiągnąć. Biznesplan powinien zawierać informacje o firmie, branży, celach, strategiach i prognozach finansowych. Wiele przedsiębiorstw, które maja problemy finansowe, starają się o przyznanie kredytu konsolidacyjnego dla firm. Upewnij się, że wyjaśniłeś, dlaczego potrzebujesz funduszy, ile będziesz potrzebować gotówki i jak planujesz dostosować się w przypadku najgorszego scenariusza, jakim jest problem ze spłatą zobowiązań finansowych.
Jeśli przedsiębiorca ma problemy ze spłatą rat kredytowych, pożyczek, leasingu i innych zobowiązań finansowych, być może odpowiednim rozwiązaniem w takiej sytuacji będą kredyty konsolidacyjne dla firm. Pożyczkodawcy postrzegają pożyczki zabezpieczone jako mniej ryzykowne, co oznacza, że możesz uzyskać niższe stopy procentowe i korzystniejsze warunki. Mogą być świetnym źródłem finansowania dla mniejszych firm lub dla tych, które mają duży kredyt.