Ludzie mają bardzo różne charaktery i jedni działają pośpiesznie, natomiast drudzy zbyt długo zwlekają z podjęciem pewnych decyzji. Taka sytuacja dotyczy często różnych działań związanych z motoryzacją, takich jak wymiana szyb. Kiedy warto się na nią zdecydować? Jakie znaki wskazują na odpowiedni moment?

Duże uszkodzenia

Jeżeli na szybie zauważysz pęknięcie bądź inną wadę sporych rozmiarów, to powinieneś podjąć natychmiastowe działania. Oczywiście mała rysa nie jest jeszcze przesłanką do tak stanowczych kroków, jak wymiana szyby, aczkolwiek w tym przypadku mowa o większych wadach. Tego typu uszkodzenia mogą zdarzyć się w każdej chwili. Niestety zdarzają się chociażby chuligańskie wybryki czy wypadki losowe, po których rozmiar szkód jest znacznie większy.

To jednak niejedyny przypadek, który może doprowadzić do wymiany szyb. Tak naprawdę wystarczy… jechać samochodem. Zwłaszcza na mostach lub drogach szybkiego ruchu prędkości przekraczają nawet 100 kilometrów na godzinę. Do kół przylepiają się kamyczki, a następnie w trakcie jazdy odlepiają się i wystrzelają z zawrotną prędkością. Jeżeli trafią w szybę, nieszczęście gotowe. Nawet w przypadku niezbyt dużego uszkodzenia, należy je skrupulatnie obserwować, ponieważ z czasem może się powiększyć, co może nawet doprowadzić do pęknięcia szyby.

Zły ogólny stan szyby

Na wymianę szyb nie należy decydować się tylko w przypadku większych uszkodzeń. Każdego roku wszystkie pojazdy są narażone na mnóstwo niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak chociażby warunki atmosferyczne. Ten przykład idealnie pasuje do szyb. Wycieraczki muszą bardzo często pracować, a w okresie zimowym szyby zamarzają, co też nie pozostaje bez śladu. W konsekwencji stan szyb pogarsza się, aż wreszcie rys jest zbyt wiele, co utrudnia widoczność – zwłaszcza w przypadku przedniej szyby. W takiej sytuacji również warto dokonać wymiany, ponieważ bezpieczeństwo powinno stać na pierwszym miejscu.