W uprawie buraka cukrowego chwasty mogą stanowić duży problem, są to rośliny, które będą pobierały z gleby wodę, składniki mineralne.

Wiele chwastów może osiągać także dużą wysokość, przez co może zasłaniać słońce, w ten sposób chwasty mogą doprowadzić do dużych strat w uprawach. Wzrost chwastów można zauważyć zwłaszcza po opadach deszczu, przy sprzyjającej pogodzie, kiedy temperatura przekracza 10-15 stopni Celsjusza. Wówczas należy zwrócić szczególną uwagę na uprawy, rodzaj występujących chwastów, aby dobrać właściwie herbicydy selektywne.

Jak wyeliminować chwasty z upraw buraka cukrowego?

Zastosowanie herbicydów w uprawach buraków cukrowych

Herbicydy glebowe można stosować przed kiełkowaniem, często tego rodzaju działania prewencyjne są bardzo dobrym pomysłem, pozwalają one wyeliminować część chwastów. Inną metodą działania będzie opóźnienie rozwoju chwastów, dzięki czemu buraki cukrowe będą miały odpowiednią ilość czasu na wzrost, co będzie ważne zwłaszcza w pierwszej fazie. Można stosować herbicydy zarówno doglebowe, jak i nalistne, dzięki temu możemy uzyskać lepsze rezultaty. W sprzyjających temperaturach zarówno chwasty, jak i buraki, będą szybko wzrastały, ważne jest, aby chwasty nie przerosły buraków. Wiele chwastów, takich jak chwastnica jednostronna czy też komosa biała, może osiągać ponad 100 centymetrów wysokości, będzie wówczas skutecznie zasłaniała promienie słoneczne naszym uprawom.

Chwastnica jednostronna jest chwastem, który występuje na terenie całego kraju w różnych uprawach, również w ziemniakach czy też kukurydzy. Jest to roślina, która produkuje dużą ilość nasion, kiełkuje w temperaturze około 15 stopni Celsjusza. Może znacznie obniżać plony, jest to roślina wymagająca, która będzie pobierała dużą ilością wody z gleby. Innym zagrożeniem będzie komosa biała, jest to roślina z silnie rozwiniętym korzeniem, posiada charakterystyczne liście, które łatwo rozpoznać, w tym przypadku można zastosować bardzo skuteczne herbicydy selektywne, dzięki czemu możemy łatwo wyeliminować ją z upraw.

Jeżeli szukamy informacji na temat chwastów w uprawach buraka cukrowego, warto wejść na stronę https://zwalczamychwasty.pl/najgrozniejsze-chwasty-w-buraku-cukrowym/, znajdziemy tam informacje na temat sposobów zwalczania chwastów. Możemy przeczytać, jakie środki najlepiej sprawdzają się w przypadku takich chwastów, jak ostrożeń polny. Warto zwrócić uwagę także na warunki pogodowe w czasie wykonywania oprysków, aby były one najbardziej skuteczne.