Obecnie schody i balustrady szklane są coraz częściej wybierane do domu, biura czy firmy.

Najlepszym rodzajem szkła do wykonania klatek schodowych jest szkło laminowane hartowane o minimalnej grubości 21,5 mm. Ten rodzaj szkła jest najbezpieczniejszy, wykorzystywany jest zarówno do produkcji stopni, jak i balustrad schodowych czy balkonowych.

Jaki rodzaj szkła stosuje się do wykonania schodów?

Zastosowanie szkła na schodach i balustradach

Coraz więcej architektów i projektantów wnętrz wykorzystuje szkło jako element wystroju. Szkło zawsze jest w stanie dodać lekkości i elegancji każdemu wnętrzu. Co więcej, szklane elementy schodów można z łatwością dopasować do każdego stylu wnętrza, zarówno nowoczesnego, jak i klasycznego. Szkło hartowane, zwane również szkłem bezpiecznym, jako surowiec jest podgrzewane w bardzo wysokiej temperaturze i nagle schładzane. W wyniku tego procesu dochodzi do ściskania powierzchni szkła, co zwiększa odporność tafli szklanej na naprężenia mechaniczne i szoki termiczne.

Jeśli jednak szklany panel pęknie, rozpada się na maleńkie kawałki, które nie są niebezpieczne czy ostre. Szkło hartowane stosuje się do produkcji okien samochodów osobowych i ciężarowych, szklanych ścian architektonicznych, szklanych podłóg, drzwi, szklanych stołów i oczywiście szklanych schodów. Szkło laminowane jest szkłem bezpiecznym, które trzyma się razem podczas łamania. Składa się z kilku warstw szkła połączonych ze sobą folią PVB. Jest to żywica, która utrzymuje razem sklejone warstwy szkła, nawet gdy pękają. W przypadku rozbicia szkła, szklany panel przybiera wzór pękania podobny do pajęczyny, bez rozpadania się w niebezpieczne odłamki.

Więcej informacji na temat projektów szklanych schodów znajdziemy na stronie https://tierspol.pl/schody/. Szkło można obecnie wykorzystać do wykonania zarówno prostych, jak i giętych balustrad i szklanych. Wybór balustrady zależy od kształtu klatki schodowej i modelu samych schodów. W zależności od części klatki schodowej, którą chcesz rozjaśnić szkłem, można wybrać wiele rozwiązań. Dobrym pomysłem jest na przykład szklana balustrada, lub też całe schody wykonane ze szkła.