Zgaga jest męcząca, pali w przełyku i utrudnia życie. Można z nią walczyć, ale jest to trudna rzecz. Co powoduje zgagę? Leki oraz jedzenie.
Może też być objawem różnorodnych schorzeń: uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej oraz gardła, bólu gardła, różnych stanów zapalnych, chrypki, astmy oskrzelowej. Może oznaczać, że pojawiły się choroby układu pokarmowego, na przykład refluks. Wówczas pokarm trafia do przełyku i powoduje zgagę. Na zgagę często użalają się osoby otyłe. Zgagę leczy się z pomocą lekarza. Zgaga może też wystąpić, gdy pojawi się choroba wrzodowa, niestrawność. Co ciekawe zgagę też może powodować intensywny sport. Dla osób cierpiących na zgagę intensywny sport nie jest zalecany.
Co ciekawe to kobiety w ciąży także miewają zgagę, ponieważ powiększająca się macica wywiera nacisk na żołądek. Mogą zażywać ziołowe tabletki, które nie zaszkodzą dziecku, a pomogą im uwolnić się od kłopotliwej i bardzo męczącej zgagi.
Jaka dieta dla osób mających zgagę?
Zalecana jest lekka dieta: woda, ziemniaki, czerstwe pieczywo, chude ryby, chudy drób. Nie zaleca się jadania słodyczy, tłustych kiełbas i tłustego mięsa, picia gazowanych napojów.
Co pomaga na zgagę?
Są dostępne tabletki do ssania lub leki na receptę od lekarza. Można też pić napar z lipy, prawoślazu, rumianku, kopru włoskiego. Dobrze działa też herbata z imbirem. Można przygotować kleik z siemienia lnianego, który także łagodzi objawy zgagi. Mleka nie wolno pić, bo nasila pojawianie się zgagi. Zimne mleko pozornie łagodzi objawy zgagi, ale jest to ulga jedynie chwilowa. Nie warto pić takiego mleka, lepiej zrezygnować z tego napoju.