Szczytem oczekiwań każdego posiadacza strony internetowej jest, by jego witryna znalazła się w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania organicznego. Może to banał powtarzać to po raz tysięczny, ale tak jest.

Dotarcie na szczyt wyszukiwarki internetowej wymaga jednak bardzo dużo pracy i niejednokrotnie sporych nakładów finansowych. Bez wsparcia fachowego ze strony programistów nie będzie to najłatwiejsze zadanie. Samoistnie takie zjawiska nie zachodzą.

Na rynku, a w szczególności w internecie, panuje duża konkurencja więc wejście na szczyty i pozostanie tam przez długi czas, nie jest łatwe i wymaga sporych nakładów. Najskuteczniejsza na początek drogi może okazać się odpowiednia optymalizacja posiadanej strony internetowej. Dostrojenie serwisu do oczekiwań użytkowników jest priorytetem. Drugim odbiorcą, choć niewidocznym są roboty wyszukiwarek. Działania optymalizacyjne mają za zadanie zbalansowanie jednego i drugiego zakresu potrzeb i działań z tym związanych. Pozycjonowanie jest kolejnym krokiem. Samodzielne działania SEO bez odpowiedniej wiedzy z reguły skazane są na niepowodzenie. Warto zatem skorzystać z pomocy specjalistów zwracając się do agencji SEO lub samodzielnego specjalisty oferującego swoje usługi jak freelancer. Warto porównać ceny i zakres usług oferowanych przez agencję i freelancera SEO. Przykładową ofertę samodzielnego specjalisty od pozycjonowania stron znajdziemy tutaj Optymalizacja stron internetowych polega na dostosowaniu kodu HTML, tak by dobrze współpracował z plikami w plikach satelitarnych. Są to foldery w języku prezentacji CSS i dynamiczne skrypty napisane czasem w JavaScript lub PHP.

Pozycjonowanie i optymalizacja daje pełne wyniki w dłuższej perspektywie czasowej. I nie można oczekiwać efektów już po tygodniu. Optymalizacja i pozycjonowanie prowadzone rzetelnie dają pewność, że strona z czasem pokona konkurencję i stanie na najwyższym miejscu, jak na podium dla zwycięzców. Jednak praca nie ma końca. Szukanie nowych odnośników jest zadaniem ciągłym. Potrzebne są wciąż solidne linki prowadzące ze stron o podobnej tematyce. Takie najlepiej wspierają pozycję serwisu. Również optymalizacja powinna być powtarzana ze względu na zmieniające się opcje technologiczne, a także nowinki wprowadzane do algorytmów wyszukiwania.