Kiedy nadchodzi wiosna, warto zabrać się za przygotowanie ogrodu na sezon letni. To moment, kiedy zabieramy się za naprawy nawierzchni lub stawiamy na remonty i wymianę jej. Warto wtedy zabrać się za ułożenie płytek tarasowych albo stworzyć nowe ścieżki w ogrodzie. Część z tych prac możemy wykonać samodzielnie, a do części warto zaangażować profesjonalną ekipę. Niezależnie od naszego podejścia, satysfakcja z nowego otoczenia będzie bezcenna.

Płyty betonowe a ceramiczne – czym się różnią?

Obecnie najczęściej wybieranymi płytami ogrodowymi są płyty betonowe lub ceramiczne. Płyty ogrodowe bez wątpienia mogą nadać naszemu otoczeniu wyjątkowy charakter. Wśród nich wyróżniamy między innymi płyty betonowe, które z kolei dzielimy na wibroprasowane oraz wet-cast. Wibroprasowane świetnie nadają się do stabilnych powierzchni, ponieważ są bardzo ciężkie. Wymagają dużego wysiłku podczas układania i występują w wielu rozmiarach. Jeśli natomiast chodzi o rodzaj wet-cast, to jest on zdecydowanie lżejszy i świetnie sprawdzi się w bardziej dekoracyjnym ułożeniu. Tutaj możemy zaszaleć bardziej z fakturą i nietypowymi kształtami. Ważne jednak, aby w tym przypadku pamiętać o impregnacji. Wet-cast są częściej wybierane do ogrodów i tarasów. Jeśli natomiast chodzi o płyty ceramiczne inaczej zwane gresowymi, to zdecydowanie są one lżejsze i łatwiejsza w obróbce. Ich wielkim plusem jest wysoka odporność na mróz, wilgoć i plamy. Płytki gresowe są często tworzone na wzór innych materiałów, imitując na przykład drewno, kamień lub beton. Są wyjątkowo estetyczne i stanowią alternatywę dla kostka chodnikowa, należy tylko pamiętać, o szczególnym przygotowaniu podłoża, jeszcze przed ich ułożeniem.

Płyty chodnikowe – jak przygotować pod nie powierzchnię?

Co jest wielkim plusem, materiały, z których tworzona jest płyta chodnikowa w dzisiejszych czasach, pozwalają na zastosowanie jej bezpośrednio na gruncie. Jednak, aby służyły nam jak najdłużej i najstabilniej, warto przed ułożeniem – usunąć trawę. Podłoże jest bowiem istotną częścią podkładu pod chodnik i należy je odpowiednio przygotować. Jedynym odpornym na wykwity i przebarwienia od roślin materiałem jest gresy porcelanowy. Jednak niezależnie od tego, na jaki materiał się szykujemy, profesjonalne podejście i przygotowanie powierzchni to podstawa. Ważne jest również wybranie odpowiednich obrzeży, które zapewnią stabilność naszych chodników, tarasów i innych konstrukcji. Najczęściej wykorzystywanym elementem jest krawężnik chodnikowy. On nie tylko odpowiednio zabezpieczą chodniki, ale i staną się estetycznym dodatkiem.

Niezależnie od naszych wyborów, jeśli chodzi o płyty i obrzeża, najważniejsze jest, aby postawić na swój indywidualny styl i stworzyć otoczenie i ogród, które odpowiada naszym preferencjom. To przecież my finalnie będziemy tam mieszkać i spędzać czas. Te elementy ogrodu z jednej strony są bardzo użytkowe, ale z drugiej strony – wykonane w odpowiedni dla nas sposób sprawią, że miejsce zamieszkania stanie się dla nas wyjątkowe, również dzięki nim. Warto na pewno przejrzeć różne realizacje, być może dzięki temu znajdziemy inspiracje, które będą nam w pełni odpowiadały i staną się wyjątkowe. Ważne też, aby wybrane przez nas płyty i krawężniki, zgrywały się charakterem z całą resztą domu i jego stylem.