W dzisiejszych czasach spore grono dzieci cierpi od najmłodszych lat na różnorodne schorzenia i zaburzenia, takie jak na przykład autyzm, ADHD albo problemy z tak zwanym przetwarzaniem sensorycznym.

To właśnie z takich powodów prowadzone są różnego typu terapie oraz wykorzystywane są specjalne przedmioty i akcesoria gwarantujące dzieciom jak najlepsze warunki rozwoju i wiele możliwości terapii. Do grona godnych polecenia produktów można zaliczyć wysokiej jakości kołdry obciążeniowe spełniające różne ważne zadania. Dobrze jest dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat.

Podstawowe informacje na temat kołder obciążeniowych

Dziecięce kołdry obciążeniowe – najważniejsze informacje

Zgodnie z tym co sugeruje nazwa, kołdry obciążeniowe są odpowiedzialne za generowanie dodatkowego ciężaru wywołującego nacisk na poziomie odpowiednim do optymalnego stymulowania układu nerwowego dziecka. Stosowanie takich kołder sprawia, że dziecko ma zapewnioną doskonałą stymulację, a to z kolei wpływa korzystnie na poprawę nastroju i samopoczucia, łagodzenie dolegliwości bólowych, stanów lękowych oraz skuteczną walkę z bezsennością. Dzięki takim kołdrom można poprawić również koncentrację dziecka oraz zapewnić mu wysoką jakość snu. Skuteczne stymulowanie czucia głębokiego zapewnia „wyciszenie” układu nerwowego oraz redukcję różnych napięć.

Rzecz jasna, korzystanie z kołdry obciążeniowej oraz sposób dopasowania jej masy do potrzeb najmłodszego użytkownika, należy skonsultować z terapeutą. Kołdry takiego rodzaju są często zalecane przez specjalistów w przypadku dzieci cierpiących na zespół Aspergera, autyzm oraz inne schorzenia, a także w przypadku wystąpienia różnego typu zaburzeń snu. Stymulowanie z użyciem kołdry obciążeniowej przydaje się również, jeśli dziecko cierpi na ADHD lub jeżeli zdiagnozowano u niego problemy związane z zaburzeniami SI.

Wysokiej jakości kołdry obciążeniowe powinny posiadać ciężar stanowiący mniej więcej 5-15% masy dziecka. Takie kołdry nadają się do użytkowania nie tylko podczas snu, ale również w ramach różnorodnych zabaw i ćwiczeń terapeutycznych. Dobrą wiadomością jest fakt, że na terenie Polski działalność prowadzi wielu producentów oraz sprzedawców kołder tego typu. Mogą się oni pochwalić szerokimi ofertami dostosowanymi do różnorodnych wymagań i zastosowań.