Przerost migdałka gardłowego to nierzadko spotykany problem u dzieci – szacunki wskazują, że nawet 30% maluchów może cierpieć z powodu dolegliwości związanych z tym schorzeniem. Część symptomów może doprowadzić do powikłań, które z kolei potrafią utrudniać dziecku swobodne funkcjonowanie. Bywają również przyczyną długotrwałego dyskomfortu. Co to za powikłania? Czy są groźne? Sprawdźmy!

Przerośnięty trzeci migdał u dziecka może być źródłem różnych problemów zdrowotnych, wprawiających malucha w długotrwały dyskomfort. Co to za problemy i jakie powikłania mogą dawać? Przyjrzyjmy się im!

Dolegliwości związane z przerostem migdałka gardłowego

Pierwszym, dosyć częstym problemem, związanym z przerośniętym migdałkiem gardłowym, jest niedrożność nosa u malucha. Jeśli Twoje dziecko skarży się na ten symptom, możesz wykonać prosty test, który pomoże Ci ustalić, czy przyczyną dolegliwości jest faktycznie przerost migdałka gardłowego. To nieinwazyjna metoda domowa, dzięki której w szybki sposób zweryfikujesz wstępnie sytuację zdrowotną swojej pociechy (nie zastąpi jednak diagnozy lekarskiej). Uciśnij skrzydełko nosa dziecka i nasłuchuj, czy przewód nosowy po przeciwnej stronie umożliwia swobodny przepływ powietrza. Jeśli tak nie jest, istnieje szansa, że przerost migdałka gardłowego może być przyczyną dolegliwości związanych z oddychaniem Twojego dziecka.

Inne symptomy, które występują przy tym schorzeniu, to m.in. problem ze ściekaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła oraz nasilający się w pozycji leżącej kaszel.

Dolegliwości a powikłania… co warto wiedzieć?

Problem z drożnością nosa, a zatem – ze swobodnym oddychaniem – może doprowadzić u dziecka do różnych powikłań. Należą do nich między innymi: zaburzenie mowy oraz upośledzenie węchu, chrapanie, niedobór masy ciała, zapalenie ucha środkowego oraz nawrotowe zapalenia zatok. Do listy można także dodać wady zgryzu (prowadzące do zmian rysów na twarzy na tzw. adenoidalne) oraz długotrwałe zaburzenia oddychania. Jak widzisz, ewentualne powikłania mogą znacznie obniżyć jakość codziennego funkcjonowania Twojego dziecka – pamiętaj zatem, aby w razie jakichkolwiek podejrzeń skonsultować się z pediatrą. Specjalista oceni sytuację zdrowotną Twojego dziecka, a opcjonalnie postawi diagnozę i rzetelnie zaplanuje leczenie.