Picie wody staje się coraz popularniejsze. Wiele osób zastępuje nią słodkie napoje gazowane, co ma pozytywny wpływ na zdrowie. Okazuje się jednak, że nie wszystkie wody butelkowane są dobrej jakości. Zdarza się, że zawierają np. podobną ilość minerałów jak… woda kranowa. Do tego coraz częściej mówi się o szkodliwości butelek plastikowych dla naszego zdrowia.

Plastik jest obecny niemal wszędzie. W postaci odpadów zalega w morzach i oceanach, spotykany jest na szczytach górskich i pustyniach. Stanowi duże zagrożenie dla środowiska i zdrowia zwierząt i ludzi, ponieważ w postaci mikrocząsteczek przenika do organizmów żywych. 

Woda z plastikowej butelki a woda z kranu – którą wybrać? 

Wiele osób uważa, że woda butelkowana – zwłaszcza ta z etykietą przedstawiającą górskie krajobrazy – pełna jest cennych dla zdrowia minerałów. Tymczasem, według klasycznej definicji wody mineralnej, w litrze wody mineralnej powinno być zawartych minimum 1000 mg składników mineralnych. Niestety, tego kryterium nie spełnia wiele wód źródlanych pochodzących ze złóż podziemnych. Choć są bakteriologicznie czyste i nie mają szkodliwych składników zawierają zbyt mało biopierwiastków. Okazuje się, że też nie wszystkie wody mineralne spełniają to kryterium.

Tymczasem, badania laboratoryjne pokazują, że woda kranowa w Polsce – w zależności od regionu – posiada sporą ilość wapnia, magnezu, chloru, potasu, fosforu czy sodu – często w ilości ponad 100 mg na litr.

Na korzyść kranówki mogą przemawiać także badania naukowców z Uniwersytetu w Nowym Jorku, którzy udowodnili, że do wody w plastikowej jednorazowej butelce mogą przedostawać się cząsteczki plastiku. Choć nie potwierdziły tego jeszcze ostateczne badania, możliwe, że są one szkodliwe dla zdrowia człowieka – wpływają na układ hormonalny i płodność. 

Filtrowanie wody – czy to dobry pomysł?

Niestety, pomimo regularnych badań i wciąż modernizowanych linii wodociągowych niektórzy nie mają zaufania do kranówki i decydują się na kupowanie wody butelkowanej. Nie jest to rozwiązanie ekonomiczne ani ekologiczne.

Świetnym rozwiązaniem jest wówczas korzystanie z filtrów do wody. Te mogą być w postaci dzbanków filtrujących, filtrów przepływowych (wówczas mamy dostęp do czystej i smacznej wody filtrowanej prosto z kranu) lub butelek filtrujących, które możemy zabrać ze sobą na zewnątrz i uzupełnić w dowolnym miejscu. Szeroki wybór filtrów do wody znajdziesz na https://dafi.pl/blog/.

Filtry pozwalają usunąć z wody kranowej zapach i smak chloru. Ponadto, dzięki niemal nieograniczonemu dostępowi do smacznej wody pitnej możemy lepiej nawadniać organizm dbając o swoje zdrowie każdego dnia.